Inhalt

Tip na výlet
Huťský rybník E-mail

ImageRoku 1784 byla postavena umělá vodní nádrž, nazvaná Huťský rybník (německy Gereuther Teich), česky též Jiřická nádrž. Původně činila jeho výměra až 7,45 ha, nyní zabírá plochu přibližně 5,9 ha. Celkem zadržuje 5.537 m 3 vody.

Umělé vodní nádrže, takzvané klauzy, byly zakládány v 18. století a poskytovaly potřebnou vodu při plavení dřeva v Novohradských horách. Dalšími klauzami byly Zlatá Ktiš, Kapelunk, Jiřická (Pohořský rybník), Uhlišťská, Mlýnská a Tisová. Všechny tyto nádrže kromě Tisové (dnes v Žofínském pralese) se dochovaly a jsou dnes krásnou součástí novohradskohorské přírody.

 
Zlatá Ktiš E-mail

Největší z osmi plavebních klauz v oblasti Novohradských hor. Založena byla rodem Buquoyu na konci 18. století na říčce Švarcavě (dnes Černá) v nadmořské výšce 766 metrů. Pro plavbu dřeva dokázala zadržet až 100.000 metrů krychlových vody na ploše 5,24 ha.Image

Přibližně v roce 1791 na tomto místě vznikla osada zvaná Goldentisch. Měla 11 domů ve kterých žilo až 130 dřevorubců a vorařů převážně německé národnosti. Osada však nebyla po odsunu německých obyvatel po roce 1945 dosídlena a zanikla. Do dnešních dob se z ní zachoval pouze litěný kríž umístěný mezi dvěma kaštany na hrázi.

Při povodni v roce 1794 se hráz klauzy protrhla a hned o rok později byla nahrazena novou, ještě mohutnější. Ta vydržela až do tisícileté vody v srpnu 2002, kdy se protrhla podruhé. Naštěstí byla i tentokrát, v roce 2005 obnovena a zdokonalena novým, bezpečnějším přepadem.

 
Myslivna E-mail

2. nejvyšší vrchol Novohradských hor se zachovalým horským lesem.

Myslivna (1.040 m) je druhý nejvyšší vrchol české části Novohradských hor, význačný bod Pohořské hornatiny. Nalézá se asi 3,5 kilometru severovýchodně od znovuobnovené obce Pohoří na Šumavě. Na vrcholu se nachází lesácká chata a geodetický bod.
Stejnojmenná přírodní památka, horský smíšený les na vrcholu byla vyhlášena roku 1992 na ploše 14 ha. Jedná se o cenný zbytek přirozeného smíšeného porostu (stáří 130-160 let) květnatých a acidofilních bučin, které místy přecházejí až k bučinám suťovým klenovým se soustavou lesních pramenišť. Z fauny zde žijí někteří vzácní plži, brouci a ptáci vázaní na přírozené bukové porosty.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 9 z 13
powered and designed by Alwar Digital